Oyuncu Ajansları Nelere Dikkat Eder?

Oyuncu Ajansları İle İlerlemek Çok Daha Kolay

Birçok genç insanın aklımda ve hayalinde yer alan en popüler mesleklerden birisi aktör ya da aktris olmak, yani oyunculuk yapmak. Fakat ne yazık ki gene büyük çoğunluğu da -doğal olarak- bu işi nasıl yapacaklarını, herhangi bir TV dizisinde ya da sinema filminde nasıl olup da rol kapacaklarını bilmemektedir. Bu tip konularda hizmet veren oyuncu ajansları vardır neyse ki. Siz de oyunculuk anlamında bir kariyer planlaması yapıyorsanız, mutlaka bu oyuncu ajans ile iş birliği içinde çalışmalısınız.

• Oyuncu Ajansları Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Oyuncu ajansları, oyuncu adayları ya da profesyonel oyuncular ile film yapım şirketleri, prodüksiyon firmaları, televizyon kanal yapımcıları gibi birimler arasında bir bağlantı meydana getirerek aracılık yapan kuruluşlardır. Oyuncuları ile her yıl yeniden imza edilen sözleşmeler vasıtasıyla çalışırlar. Genelde oyuncuya yapımcılar tarafından ödenen ücretin % 20 gibi bir kısmını alarak gelir sağlarlar. Bazı istisnalar haricinde bütün sektörde bu ücret yüzdesi söz konusudur.

Kendileri ile çalışmak isteyen oyuncu adayları ya da profesyonel adayların, söz konusu oyuncu ajansının web sitesi üzerinden online bir başvuru yapması gerekir. Yapılan başvurular fotoğraf içerikli başvurulardır ve başvuruyu yapan kişiye eğitim bilgileri, vücut ölçüleri, oyunculuk deneyiminin olup olmadığı, hangi mesleğe mensup olduğu gibi konularda sorular yöneltilir.

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra beğenilen adaylar görüşmeye çağrılır ve anlaşma sağlanması halinde yıllık kontrat hazırlanır ve imzalanır. Söz konusu oyuncuyu portföyüne katan oyuncu ajansları, bu portföyleri piyasadaki yapımcı prodüksiyon şirketlerinin taleplerine göre paylaşarak oyuncularına iş ve şöhret fırsatları hazırlarlar.

• Oyuncu Ajanslarının Faydaları Nelerdir?

Oyuncu ajansları, portföylerinde yer alan oyunculara sağlam bir kariyer ve gelecek imkanı sunarlar. Bunu yaparken de oyuncunun finansal faaliyetleri konusunda yasal her türlü rehberlik hizmetini icra ederler.

• Fenogram Ajans Hakkında

Fenogram Ajans, 2010 yılında kurulmuştur. Bünyesinde birçok tekstil firması, kozmetik markasını, reklam şirketini barındırdığı bir müşteri portföyü vardır. Oyuncu kadrosu ile destek olduğu yüzlerce proje sonucu sektörün öncü kuruluşlarından birisi haline gelmiştir. Fenogram Ajans ailesine www.fenogram.com web sitesi üzerinden başvuruda bulunarak katılabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*